Orgbrain og NHH viderefører forskningssamarbeidet om AI i styrerommet

2 min lesing
6. november 2026

Bilde fra et arbeidsmøte. Foran fra høyre: CEO Thomas Evensen, professor Bram Timmermans, styremedlem Bente Sollid, Gründer/CPO Dag Asheim og Gründer/COO William Jensen. Prosjektmedlemmene professor Lasse B. Lien og PhD-kandidat Erik Lang var ikke til stede da bildet ble tatt.

Orgbrain og Norges Handelshøyskole (NHH) samarbeider om forskning på kunstig intelligens i styrearbeid. Det første forskningsprosjektet er gjennomført og har resultert i en omfattende rapport om norske styremedlemmers bruk av AI. Nå videreføres samarbeidet med nye forskningsprosjekter som skal gi økt kunnskap om hvordan teknologien påvirker styrearbeidet og kvaliteten på beslutningene.

Et langsiktig forskningssamarbeid om AI i styrearbeid

Orgbrain har stor tro på at kunstig intelligens kan bidra til mer effektivt styrearbeid og bedre beslutninger. Samtidig stiller bruk av AI i styrerommet høye krav til informasjonssikkerhet, ansvarlighet og forståelse av teknologiens muligheter og begrensninger.

Orgbrain ønsker derfor en forskningsbasert tilnærming til utvikling og bruk av AI, der kunnskap og dokumenterte resultater veier tyngre enn antakelser.

Som en del av denne satsingen inngikk Orgbrain og Norges Handelshøyskole (NHH) i desember 2025 et forsknings- og innovasjonssamarbeid med mål om å utvikle ny kunnskap om hvordan AI kan brukes i styrearbeid.

Samarbeidet er knyttet til NHHs forskningssenter Digital Innovation for Sustainable Growth (DIG) og involverer professorene Bram Timmermans og Lasse B. Lien, samt doktorgradsstipendiat Erik Lang.

Gjennom flere forskningsprosjekter ønsker partene å kombinere akademisk forskning med praktiske erfaringer fra norske styrer. Ambisjonen er å bidra til økt kunnskap om hvordan AI kan effektivisere styrearbeidet, støtte styremedlemmenes vurderinger og forbedre beslutningsprosessene.

Første forskningsprosjekt: AI er allerede tatt i bruk i styrerommet

Det første forskningsprosjektet resulterte i rapporten "AI in the Norwegian Boardroom", som bygger på svar fra 777 norske styremedlemmer.

Undersøkelsen kartla hvordan AI brukes i styrearbeidet, hvilke muligheter og utfordringer styremedlemmene opplever, og i hvilken grad virksomhetene har etablert retningslinjer for bruken.

Blant funnene var:

  • 73 prosent oppgir at de bruker AI i styrearbeidet, enten regelmessig, av og til eller på forsøksbasis.

  • 81 prosent oppgir at virksomheten ikke har formelle retningslinjer for AI-bruk, eller at temaet er diskutert uten at retningslinjer er vedtatt.

  • 53 prosent oppgir at AI aldri har vært behandlet som tema på styrets agenda.

  • 53 prosent er komfortable med AI som beslutningsstøtte, mens bare 13 prosent er komfortable med at AI opptrer som beslutningstaker.

Resultatene gir verdifull innsikt i hvordan AI allerede benyttes i styrearbeidet, og viser samtidig behovet for økt kompetanse og tydeligere rammer for bruken av teknologien.

Forskningssamarbeidet videreføres med nye prosjekter

Etter gjennomføringen av det første forskningsprosjektet har Orgbrain og NHH gått videre med neste fase av samarbeidet.

Et sentralt tema i den videre forskningen er hvordan AI påvirker beslutningsprosesser i styrerommet, og hvordan teknologien kan brukes i samspill med styremedlemmenes egen kunnskap og erfaring.

Forskerne vil blant annet undersøke hvordan AI kan fungere som beslutningsstøtte, og hvilke muligheter teknologien gir for å forbedre kvaliteten på styrearbeidet.

Samarbeidet legger til rette for flere forskningsprosjekter over tid, der nye problemstillinger kan undersøkes i takt med den teknologiske utviklingen.

Forskningsbasert utvikling av nye løsninger

Orgbrain har som ambisjon å være en ledende aktør i Norden innen bruk av kunstig intelligens i styrearbeid.

Forskningssamarbeidet med NHH er en viktig del av selskapets satsing på AI. Gjennom forskningen ønsker Orgbrain å få bedre innsikt i hvordan teknologien påvirker styremedlemmenes arbeid, og hvordan AI kan bidra til bedre beslutningsprosesser.

Orgbrains satsing omfatter også egne forsknings- og utviklingsprosjekter. Et av selskapets AI-prosjekter er godkjent av Forskningsrådet gjennom SkatteFUNN-ordningen. Prosjektet skal utvikle intelligent beslutningsstøtte for styrearbeid, med særlig vekt på risikovurderinger, etterlevelse av regelverk og bedre beslutningsgrunnlag.

Kunnskapen fra forskningsprosjektene skal bidra til videreutviklingen av Orgbrains digitale styreportal og selskapets AI-funksjoner.

Ved å kombinere akademisk forskning, egen teknologiutvikling og erfaringer fra kunder og brukere ønsker Orgbrain å utvikle sikre og brukervennlige løsninger som effektiviserer styrearbeidet og gir styremedlemmene et bedre grunnlag for å ta gode beslutninger.